10.08.2022

Instalacja elektryczna w łazience i kuchni – na co warto zwrócić uwagę?

Możemy się obejść bez oddzielnej sypialni czy pokoju zabaw, ale nie bez kuchni i łazienki. To dwa najważniejsze pomieszczenia, w których spędzamy sporo czasu. Jednocześnie w obu panują zdecydowanie trudniejsze warunki niż w pozostałych przestrzeniach. Wyższa wilgotność, zaparowania, ryzyko zachlapań wodą i zabrudzenia. Aby było w nich nie tylko komfortowo, ale i bezpiecznie, należy zastosować odpowiednie produkty. Dzięki nim instalacja elektryczna nie zostanie narażona na uszkodzenia, a domownicy na utratę zdrowia.

Gniazda bryzgoszczelne – do kuchni i łazienki

Zarówno w łazience, jak i kuchni nie może zabraknąć gniazd elektrycznych, co najmniej kilku. W łazience podłączamy do nich pralkę, suszarkę, grzejnik, golarkę i inne drobne sprzęty służące do pielęgnacji. W kuchni zaś możemy liczyć na sprawne działanie kuchenki i piekarnika, zmywarki, lodówki, tostera, czajnika i nie tylko.

Wszystkie z wymienionych sprzętów są narażone na zachlapania wodą, wilgoć oraz parę wodną. W kuchni dodatkowo na tłuste opary i trudne do usunięcia zabrudzenia. Połączenie takich warunków z instalacją elektryczną może się źle skończyć, dlatego warto postawić na gniazda bryzgoszczelne. Można je znaleźć w sklepie https://gajwer.pl/.

Do tego należy pamiętać o zachowaniu zalecanej odległości kontaktów od źródeł wody. Nie bez znaczenia pozostaje ochrona określana jako parametr IP. Informuje on o odporności na zachlapania wodą, wilgoć oraz rozmaite zabrudzenia. Im wyższy ten parametr, tym lepiej. W łazienkach i kuchniach zaleca się, by stosować gniazda kontaktowane o IP44 lub wyższym.

Czym są gniazda bryzgoszczelne?

Bryzgoszczelne gniazda nie różnią się znacząco budową od klasycznych odpowiedników. Montuje się je w tych samych miejscach, równie łatwo, bez konieczności wykonywania dodatkowych instalacji. Różnica polega na zastosowaniu klapki ochronnej, szczelnie przylegającej do całej konstrukcji gniazdka kontaktowego. Nie zmienia się jej funkcjonalność, bo klapka pozwala na otwieranie w dużym zakresie, dzięki czemu domownicy mają swobodny dostęp do gniazda i możliwość podłączenia dowolnych sprzętów.

Dobrej jakości gniazdo bryzgoszczelne przetrwa długi czas. Poza tym dostępna paleta kolorystyczna pozwala na dobór zgodnie z aranżacją danego wnętrza. Domownicy mogą zatem liczyć na spójny wystrój, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa.

Ile gniazd bryzgoszczelnych jest mi potrzebnych?

Przed takim dylematem stają osoby, które są na etapie budowania domu bądź planowania remontu kuchni lub łazienki. Najlepiej trzymać się zasady, by stosować bryzgoszczelne gniazda wszędzie tam, gdzie istnieje chociażby minimalne ryzyko zalania wodą lub dostania się do wnętrza wilgoci. W łazience zwykle znajdzie się więcej tego typu akcesoriów niż w kuchni.

Łazienka jest dla nas miejscem wykonania czynności pielęgnacyjnych, ale i relaksu. W kuchni zaś przygotowujemy dania dla najbliższych. Liczymy na to, że będą to przestrzenie funkcjonalne i bezpieczne. Zapewnijmy je sobie wybierając gniazda bryzgoszczelne.

Warto też przeczytać

Dodaj komentarz