28.11.2021

Jakie biurko dla dziecka? Kilka praktycznych wskazówek

Już kilkuletnie dzieci zaczynają korzystać z biurka. W wieku szkolnym zaś, to dla nich niezbędny element wyposażenia pokoju. Jakie biurko dla dziecka powinni wybrać rodzice? Na pewno o odpowiednich wymiarach, choć to nie wszystko, na co trzeba zwrócić uwagę. Jedno jest pewne – właściwie dobrany mebel tego rodzaju, pozwoli uchronić pociechę przed wadami postawy i problemami z kręgosłupem.

Jakie biurko dla dziecka w wieku szkolnym?

Najważniejsze są wiek oraz wzrost dziecka. Maluch, który dopiero zaczyna naukę szkolną, będzie miał sporo zadań do wykonania. Niemało czasu spędzi przy biurku – odrabiając lekcje, rysując i wykonując rozmaite kreatywne zadania. W późniejszym wieku przyda mu się również komputer, który także trzeba będzie gdzieś umieścić. Jakie biurko dla dziecka w takim przypadku sprawdzi się najlepiej?

Dziecko o wzroście 120-150 cm potrzebuje biurka o wysokości 55-65 cm. Jeśli rodzice nie mają w planach corocznej wymiany mebli dziecięcych, mogą postawić na biurko z regulacją wysokości blatu. Dodatkowo przyda się opcja zmiany kąta nachylenia blatu. Dzięki temu pociecha będzie mogła wygodnie odrabiać lekcje, ale i rysować czy oddawać się nowo poznanym zainteresowaniom.

Blat biurka nie musi być duży, o ile tuż obok niego znajdzie się szafka bądź komoda, w której zostaną umieszczone przybory szkolne i inne potrzebne drobiazgi. Jeśli zaś nie ma na to miejsca, lepszym rozwiązaniem będzie wielofunkcyjne biurko, np. z nadstawką. Nadstawka to szereg dodatkowych półeczek, nierzadko również małych szuflad, które pną się w górę. Nie zabierają zatem zbędnie miejsca na blacie, ale oferują na tyle pojemności, by pomieścić w nich dziecięce akcesoria do nauki i zabawy.

Nie tylko konstrukcja

Konstrukcja biurka musi być dopasowana wymiarami do miejsca, w którym się ono znajdzie. Rodzice powinni pamiętać, że biurko dla dziecka ustawia się przodem lub bokiem do okna, nigdy tyłem. Światło padające na blat nie może być zasłonięte przez piszące ręce dziecka, dlatego najpierw warto dokładnie przemyśleć, gdzie będzie ustawiony mebel. Dopiero potem można zmierzyć przeznaczoną na ten cel przestrzeń, a następnie udać się na zakupy.

Estetyka

Estetyka nie odgrywa kluczowej roli, jednak pokoje dziecięce stanowią dla maluchów azyl i bardzo ważną przestrzeń w ich pierwszych latach życia. Oznacza to, że biurko dopasowane kolorem, wykonaniem czy detalami do pozostałych elementów wyposażenia, będzie lepsze i subiektywnie wygodniejsze dla dziecka.

Biurko a wady postawy

Wybór biurka, a także krzesła do niego mają znaczenie dla zdrowia dziecka. Chodzi o utrzymanie prawidłowej postawy, unikanie obciążeń kręgosłupa, a co za tym idzie, niwelowanie ryzyka rozwoju wad postawy. Łatwo bowiem o nie, gdy biurko jest źle dobrane i niewłaściwie ustawione, a leczenie okazuje się często czasochłonne, drogie i nie zawsze skuteczne.

My już wiemy, jakie biurko dla dziecka spełni jego oczekiwania, zagwarantuje komfort użytkowania i prawidłową postawę. Powyższe wskazówki dedykujemy tym, którzy mają problem z wyborem.

Warto też przeczytać

Dodaj komentarz