Kuchenna wyspa – dlaczego warto mieć ją w mieszkaniu?

Niektóre rozwiązania stosowane współcześnie w branży wnętrzarskiej wpływają istotnie na funkcjonalność pomieszczenia oraz wygodę użytkowników. Przykładem jest kuchenna wyspa, która coraz częściej gości w polskich domach. Jej atuty dostrzegają zwłaszcza te osoby, które na gotowaniu spędzają sporo czasu oraz ci, dla których przygotowywanie posiłków to okazja do spędzania czasu razem z rodziną.
Kuchenna wyspa ceniona jest między innymi ze względu na walory wizualne. Jest modnym, od lat stosowanym na zachodzie rozwiązaniem przy urządzaniu przestrzeni kuchni albo wielofunkcyjnego wnętrza, w którym salon łączy się z kuchnią. W Polsce również staje się coraz popularniejsza, choć niestety nie w każdym wnętrzu może znaleźć zastosowanie. Zdarza się, że nie pozwala na to metraż mieszkania albo jego układ. Jednak tam, gdzie wyspa kuchenna się pojawi, może znacząco podnieść jakość życia domowników.
Jak kuchenna wyspa wpływa na funkcjonalność mieszkania?
Zaletą wyspy jest przede wszystkim to, że gwarantuje użytkownikom dodatkowe miejsce do przechowywania oraz więcej blatu roboczego. To spory atut w pomieszczeniu, z którego jednocześnie korzysta wiele osób. Duży, zlokalizowany na wyspie blat pozwala też na wspólne przygotowywanie posiłków przez całą rodzinę.
Wyspa kuchenna poza blatem może zostać wyposażona w zlewozmywak albo płytę grzewczą. To atrakcyjne i modne rozwiązanie wymaga jednak odpowiedniego przygotowania instalacji w domu. Dlatego, jeśli wyspa ma zostać wyposażona w jeden z tych elementów, warto pomyśleć o tym już na etapie remontu.
Wyspa kuchenna bardzo często zastępuje stół lub stanowi dodatkową, alternatywą przestrzeń przeznaczoną do spożywania posiłków. Ustawione przy niej stołki barowe pozwalają wygodnie napić się kawy oraz zjeść deser albo śniadanie. Niektórzy inwestorzy – dotyczy to zwłaszcza tych osób, które mają do dyspozycji mieszkania o niedużej przestrzeni – rezygnują nawet ze stołu jadalnianego na rzecz wyspy z hokerami.
Zaletą wyspy jest również to, że pozwala przygotowywać posiłki, pozostając jednocześnie w kontakcie wzrokowym z pozostałymi domownikami, którzy przebywają w tym czasie w salonie. A także podejmować gości i serwować posiłek, zabawiając ich rozmową.
Wyspa na kółkach, czyli alternatywa dla stałej zabudowy
Ciekawym rozwiązaniem, na które decyduje się wielu zwolenników kuchennej wyspy, jest mebel mobilny. Kuchenna wyspa, która nie stanowi stałego elementu zabudowy kuchennej i w łatwy sposób może zostać z pomieszczenia usunięta, świetnie sprawdza się zwłaszcza w niedużych wnętrzach. W momencie, kiedy użytkownicy będą potrzebować więcej przestrzeni, przestawią ją w inne miejsce albo wyniosą do oddzielnego pomieszczenia.
Kuchenna wyspa na kółkach jest też świetnym rozwiązaniem dla osób niezdecydowanych, którzy nie są do końca przekonani, czy taki element wyposażenia sprawdzi się u nich dobrze. Jeżeli okaże się, że doskonale spełni swoje zadanie, będzie można zastąpić go stałym elementem zabudowy albo pozostać przy meblu mobilnym.
Kuchenna wyspa jest nie tylko modnym meblem, ale również bardzo praktycznym elementem wyposażenia. Jej zalety sprawiają, że decyduje się na nią coraz więcej osób.