10.08.2022

Lampa podłogowa w salonie – jak wybierać i jak ustawiać?

Salon spełnia wiele funkcji. Ma być miejscem reprezentacyjnym, gdy domownik spotyka się z potencjalnym klientem lub współpracownikiem, w sprawach biznesowych. Na co dzień zaś to pomieszczenie służące wszystkim domownikom, zarówno do relaksu, jak i wspólnego spożywania posiłków.

Aby salon był komfortowy w codziennym użytkowaniu, niezależnie od okazji, potrzebuje właściwego oświetlenia – i głównego, i dodatkowego. Jako lampy dodatkowe czy też zadaniowe sprawdza się oświetlenie podłogowe. Co warto o nim wiedzieć?

Lampa podłogowa – mobilna i wygodna

Największym atutem każdej lampy podłogowej jest jej mobilność. Można ją ustawić w dowolnym miejscu, by na następny dzień bądź chcąc zmienić aranżację, wyznaczyć jej nową przestrzeń, bez konieczność przemeblowywania całego salonu. Możliwość wygodnego i sprawnego przenoszenia w dowolne miejsce oznacza właściwie nieograniczone pole do popisu dla tych, którzy lubią zmieniać co jakiś czas wystrój salonu.

Jest to rodzaj oświetlenia, któremu nie da się odmówić ogromnej funkcjonalności. Ta zaś wpływa na maksymalny komfort użytkowania salonu. Mamy bowiem do czynienia z oświetleniem nadającym się do zastosowania zarówno w roli lampy głównej, jak i wspomnianej konstrukcji dodatkowej. Nie można przy tym odmówić lampom podłogowym bardzo ciekawych wykonań, o czym przekonuje oferta sklepu Azzardo.com.pl.

Gdzie ustawić lampę podłogową?

Ustawienie lampy podłogowej zależy od ról, jakie spełnia salon. Jeśli mówimy o pomieszczeniu typowo reprezentacyjnym, taka konstrukcja sprawdzi się przede wszystkim jako oświetlenie dekoracyjne i budujące atmosferę sprzyjającą prowadzonym rozmowom. Lampę można zatem ustawić w rogu pomieszczenia, kierując światło ku górze i doświetlając średniej wielkości salon. Jeśli zaś jest on dość przestronny i zastosowano już inne punkty świetlne, światło z lampy podłogowej może być skierowane ku dołowi bądź na wybrany elementy wyposażenia. Wtedy to oświetlenie nada bardziej dekoracyjnego charakteru niektórym artykułom domowym lub stworzy przyjazną atmosferę.

Salon służący rekreacji, spotkaniom rodzinnym i ze znajomymi, zwykle może się pochwalić obecnością wygodnego zestawu wypoczynkowego, tuż przy nim stolika kawowego i pobliskiego telewizora lub kina domowego. W takim przypadku lampa podłogowa będzie spełniała swoje funkcje i również podkreślała charakter tej części domu, jeśli zostanie ustawiona z jednej strony kanapy. Jej głównym zadaniem będzie bowiem uatrakcyjnienie salonowej aranżacji.

W salonie, który jest wielofunkcyjnym pomieszczeniem, warto wydzielić strefę relaksu. Może w niej pojawić się bujany fotel z ustawioną obok lampą podłogową, o konstrukcji oferującej niewielki punkt świetlny na giętkim ramieniu. Uda się stworzyć kącik czytelniczy lub służący po prostu odpoczynkowi, z bladym strumieniem światła, które uspokaja i relaksuje.

Lampa podłogowa to świetny wybór do każdego salonu. Powyższe wskazówki pomogą znaleźć idealną konstrukcję i równie idealne dla niej miejsce.

Warto też przeczytać

Dodaj komentarz