11.01.2022

Lampy stojące do domu – jak je dobrze wykorzystać?

Zróżnicowanie lamp, wprowadzanych do domowych wnętrz, jest olbrzymie. Można zdecydować się na modele sufitowe lub wiszące. Wiele osób wybiera też praktyczne lampy techniczne, a zwłaszcza modne i funkcjonalne oczka wpustowe. Jest jeszcze jednak kategoria lamp, która często bywa traktowana po macoszemu. Mowa oczywiście o lampach stojących, które spełniają we wnętrzach wiele, istotnych ról. Trzeba tylko wiedzieć, jaki model wybrać i gdzie go ustawić. Co warto wiedzieć o lampach stojących i jakie są najpopularniejsze rozwiązania tego typu?

Lampy stojące do domu – do czego się je stosuje?

Dobre oświetlenie wnętrza najczęściej zakłada zastosowanie większej ilości opraw różnego typu, aby zbudować warstwy oświetleniowe. Zwiększa się w ten sposób funkcjonalność przestrzeni oraz tworzy idealne warunki do bezpiecznego przemieszczania się, relaksu lub pracy.

Ważną rolę w takim systemie odgrywają lampy stojące do domu. Najczęściej wykorzystuje się je jako oświetlenie uzupełniające lub zadaniowe – w zależności od wybranego modelu lampy. Mogą pojawiać się w przestrzeniach do pracy albo relaksu.

Dzięki nim można na przykład cieszyć się przyjemną lekturą książki w strefie wypoczynku w salonie albo zająć się obowiązkami służbowymi w gabinecie.

Najpopularniejsze typy lamp stojących

W przypadku lamp stojących obowiązuje podstawowy podział na modele:

  • podłogowe,
  • stołowe.

Modele podłogowe to przede wszystkim oświetlenie uzupełniające do przestrzeni rekreacyjnych. Chętnie wprowadza się je do sypialni lub salonów, w których dostarczają wystarczającą ilość światła do przemieszczania się albo relaksu przy książce. Przy ich pomocy buduje się przytulny nastrój w pomieszczeniu.

Nieco inaczej bywają traktowane stołowe lampy stojące do domu. Do tej kategorii zalicza się bowiem zarówno praktyczne lampki nocne, ustawiane na stolikach przy łóżku, jak i lampy biurkowe, bez których nie da się pracować lub odrabiać zadań domowych.

Cechy praktycznej lampy stojącej

Od każdego z opisanych typów wymaga się nieco innych funkcjonalności. Lampy podłogowe do salonu mają przede wszystkim dawać przyjemne, rozproszone światło. Z tego powodu najczęściej wyposaża się je w mocno zabudowane klosze lub abażury. Wpływa to na budowanie scen świetlnych oraz tworzenie przestrzeni do relaksu. W tego typu produktach najczęściej stosuje się źródła światła (klasyczne żarówki lub LED), dające światło ciepło białe.

Podobnie wygląda sytuacja przy lampkach nocnych – mają dawać wystarczająco światła, by móc swobodnie czytać, bez nadmiernego przemęczania wzroku, a przy tym pozwalać na odpoczynek i wyciszenie.

Lampy zadaniowe na biurka z kolei mają budować optymalne warunki do wytężonej pracy. Natężenie światła zależy od specyfiki zadania. Tego typu produkty dają najczęściej skoncentrowaną wiązkę światła zimno białego, równomiernie oświetlającą całą przestrzeń roboczą. W ich przypadku warto postawić na rozwiązania, pozwalające na proste i wygodne regulowanie wysokości lampy oraz kąta padania światła. W ten sposób dostosowuje się warunki do aktualnych potrzeb.

Stylistyka lamp stojących – jakie trendy są obecnie szczególnie popularne?

Lampy stojące do domu wpisują się niemal we wszystkie, popularne obecnie nurty stylistyczne. Można znaleźć ciekawe modele klasyczne, skandynawskie oraz nowoczesne. Sporym zainteresowaniem odbiorców cieszą się też ponadczasowe modele w stylu art déco, eleganckie i wyrafinowane, a przy tym wciąż niezmiernie proste.

Warto pamiętać o tym, że wygląd lamp stojących powinien być powiązany ze stylem i kolorystyką pozostałych opraw oświetleniowych oraz oczywiście wszystkich innych elementów wyposażenia. Tylko w ten sposób można bowiem stworzyć kompleksową i spójną aranżację, o sporych walorach estetycznych.

Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku lamp stojących podłogowych o dużych rozmiarach. Często stanowią one jeden z największych elementów wystroju, który intensywnie przyciąga wzrok wszystkich osób przebywających w pomieszczeniu.

Lampa stojąca w nowoczesnym domu

Lampy stojące mają naprawdę mocno zróżnicowane oblicza. Każde z nich powinno znaleźć miejsce w dobrze oświetlonym domu – nie tylko ze względów czysto estetycznych, ale także dla poprawy komfortu codziennego funkcjonowania.

Warto poznać różne rozwiązania i znaleźć te, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom – zarówno w pomieszczeniach rekreacyjnych, jak i miejscach do wytężonej pracy. Lampy stojące do domu to świetne rozwiązanie, na każdą kieszeń, do dowolnej przestrzeni.

Warto też przeczytać

Dodaj komentarz