10.08.2022

Oświetlenie podjazdu i garażu – jak zrobić to dobrze?

Zarówno podjazd do garażu, jego okolice, jak i wszystkie ścieżki wytyczone w ogrodzie ścieżki, wymagają właściwie dobranego oświetlenia. To ono zadecyduje o bezpieczeństwie poruszania się w tych miejscach, jednocześnie będąc ozdobą zielonej przestrzeni. Jakie lampy dobierać na zewnątrz, by spełniały swoje funkcje, przetrwały warunki pogodowe i dekorowały?

Oświetlenie na podjeździe

Klasyczne rozwiązanie na oświetlenie zewnętrzne to wysokie lampy ustawione wzdłuż podjazdu i innych ścieżek służących do poruszania się po ogrodzie. Zwracają na siebie uwagę ze względu na ciekawą estetykę. Przestrzeń zewnętrzną czynią elegancką, a gdy ustawione są w równych odstępach, można uzyskać wrażenie harmonii i spójności. Świetnie prezentują się po zmroku, gdy subtelnym, ale i wystarczająco wyrazistym światłem rozświetlają podjazd do garażu oraz inne ścieżki. Równie dobrze wyglądają za dnia, dekorują i przyozdabiają okolice, w których zostały ustawione.

Alternatywą są specjalne lampy najazdowe, które zostały przystosowane do dużych obciążeń. Ich atutem jest umieszczanie bezpośrednio w podłożu, co oznacza, że nie traci się przestrzeni w ogrodzie. Zapewniają dobre oświetlenie, a przy tym również są w stanie podkreślić walory tej części posesji. Muszą być jednak najlepsze pod względem jakości, bo będą się zmagały nie tylko z obciążeniem, ale i warunkami atmosferycznymi, w tym opadami. Ponadto powinny być zabezpieczone przed dostępem drobnych zanieczyszczeń.

Planowanie oświetlenia na podjeździe należy rozpocząć zanim zostanie ukończona aranżacja domowa oraz architektura ogrodu. Wiąże się to bowiem z koniecznością dopasowania instalacji elektrycznej. Oczywiście, można zmienić sposób oświetlenia w ukończonym terenie, ale będzie się to wiązało z kosztami, sporym bałaganem i czasem poświęconym na realizację zmian.

Oświetlenie na zewnątrz i wewnątrz garażu

Garaż to jeden z ważniejszych elementów realizowanych podczas budowy domu i projektowania przestrzeni zewnętrznej. W większości przypadków służy do parkowania samochodu, ale i jest dodatkowym miejscem do przechowywania, np. ogrodowych akcesoriów czy artykułów do majsterkowania. Staje się niejako schowkiem dla domowników. Wymaga zatem zastosowania zarówno lamp zewnętrznych, jak i oświetlenia wewnętrznego. Ciekawe propozycje do tego celu można znaleźć w sklepie https://lampy.it/.

Lampy w tej okolicy muszą gwarantować precyzyjne oświetlenie punktowe. Powinny również równomiernie oświetlać wnętrze garażu i zapewniać bezpieczne poruszanie się w tej części. Ważne jest, aby były odporne na działanie rozmaitych czynników zewnętrznych, w tym warunków atmosferycznych.

Oświetlenie warto dobierać w taki sposób, by stylistyką i konstrukcjami odpowiadało architekturze domu oraz zielonej przestrzeni. Dzięki temu całość będzie spójna i estetyczna, a przecież to kwestie wizualne decydują o wrażeniu finalnym.

Szukajmy lamp korzystając z powyższych wskazówek, a na pewno uda się znaleźć produkty, które spełnią wszystkie stawiane przed nimi oczekiwania.

Warto też przeczytać

Dodaj komentarz