10.08.2022

Półwysep kuchenny i jego przewaga nad wyspą

Półwysep kuchenny i jego przewaga nad wyspą

Jak zaaranżować funkcjonalną i elegancką kuchnię? Wiele osób decyduje się na wyspę, która wizualnie oddziela kuchnię od salonu. Ta jednak nie zawsze zagościć w małych mieszkaniach. Półwysep kuchenny stanowi dla niej świetną alternatywę i również wpływa na trakcyjność aranżacji. Dlaczego warto dla niego zrezygnować z wyspy?

Współczesne wnętrza to często dużo, wielofunkcyjne pomieszczenia, w których salon łączy się z kuchnią. Jednak nie każdy lubi, gdy goście zaglądają, co robimy w kuchni. Sposobem na wizualne wydzielenie obu pomieszczeń jest postawienie na ich granicy dodatkowej zabudowy meblowej. Wielu inwestorów decyduje się tutaj na wyspę. Okazuje się jednak, że w każdym wnętrzu wyspa sprawdzi się równie dobrze. Jej ogromną zaletą jest możliwość dostępu do blatu roboczego z każdej strony, a wadą to, że takie usytuowanie wyspy wymaga sporo miejsca, przez co jej zaaranżowanie w mieszkaniach o małym metrażu zwykle nie jest możliwe. Właśnie wtedy warto rozważyć półwysep kuchenny, który jest nie mniej atrakcyjny.

Wspólne przygotowywanie posiłków

Co prawda półwysep kuchenny nie daje możliwości dojścia do blatu roboczego z każdej strony (jednym końcem przylega przecież do ściany lub reszty zabudowy kuchennej), ale również daje wiele wygody. Można przy nim stanąć z trzech różnych stron, co pozwala na wspólne gotowanie i przygotowywanie posiłków. Zatem podobnie jak wyspa będzie sprzyjać zacieśnianiu więzi i kulinarnym eksperymentom w gronie rodzinnym.

Półwysep kuchenny i wspólne gotowanie

Modne stały się w ostatnich latach aranżacje, które przewidują usytuowanie przy wyspie wysokich, barowych stołków. Dzięki temu można przy niej wygodnie wypić kawę albo zjeść śniadanie. Podobną funkcję może z powodzeniem pełnić półwysep. Co więcej, w pomieszczeniach o niedużym metrażu można nim zastąpić stół w jadalni. Dzięki temu wnętrze będzie bardziej przestronne i nie straci na funkcjonalności.

Przestrzeń do przechowywania

Półwysep kuchenny z łatwością zastąpi też wyspę jako dodatkowy mebel z szafkami i szufladami do przechowywania. Pod jego blatem znajduje się sporo miejsca i bez trudno można pomieścić tam dużo przydatnych w kuchni przedmiotów i artykułów spożywczych. To kolejny atut, który przemawia za lokowaniem takiego mebla we wnętrzach o niedużej przestrzeni, gdzie każda dodatkowa szafka jest na wagę złota. A ponieważ półwysep pełni też kilka dodatkowych funkcji – wyznacza granicę pomiędzy kuchnią i salonem, gwarantuje dodatkowy blat oraz może zastępować stół – to z pewnością nie będzie meblem, który tylko zagraca przestrzeń.

Jak widać, atutów, które cechują półwysep kuchenny, można wymienić bardzo wiele. To sprawia, że taki mebel z powodzeniem może zastąpić wyspę, czyniąc to bez szkody dla funkcjonalności wnętrza oraz wygody użytkowników. Co więcej, ma też jedną ogromną zaletę, o której nie można niestety mówić w przypadku wyspy. Zajmuje zdecydowanie mniej od niej miejsca, dzięki czemu doskonale sprawdza się zarówno we wnętrzach o dużym metrażu, jak i małych pomieszczeniach. Właśnie dlatego półwysep kuchenny częściej niż wyspa aranżowany jest w blokach mieszalnych.

Warto też przeczytać

Dodaj komentarz