10.08.2022

Skandynawski salon – najmodniejsze kolory

Styl skandynawski stanowi najpopularniejszy od lat sposób na ciekawe i funkcjonalne zaaranżowanie przestrzeni w domu lub mieszkaniu. Na taki wariant decydują się zarówno miłośnicy nowoczesnych form, jak i tradycjonaliści.

Jednym z kluczowych wyróżników salonu w stylu skandynawskim są bez wątpienia kolory. W takich wnętrzach sięga się bowiem po bardzo konkretną paletę barw. Jaką? O tym napiszemy w dalszej części tekstu.

Styl skandynawski – harmonia tkwi w prostocie

We wnętrzach skandynawskich panuje wszechobecny spokój i harmonia. Dotyczy to oczywiście całego wyposażenia. W salonie królują ascetyczne meble, bez nadmiernych dekoracji, o prostej formie, opartej na podstawowych bryłach geometrycznych.

Bardzo oszczędnie dozuje się dodatki. Najczęściej rezygnuje się niemal całkiem z niepotrzebnych ornamentów ozdobnych, bardziej skupiając się na wysokiej jakości materiałów, z których wykonano wyposażenie i wszelkie elementy w ramach aranżacji, a także odpowiednie kolory.

Salon skandynawski – styl i kolory

We wnętrzach skandynawskich dominują stonowane, neutralne kolory. Zazwyczaj podstawę stanowią biel, czerń i odcienie szarości. Takie barwy mają ściany i sufity, a także większość mebli, w które wyposaża się skandynawski salon.

Aby przestrzeń nie była jednak zbyt monotonna, wprowadza się do niej zazwyczaj jedną dominantę kolorystyczną. Mogą to być subtelne, niewielkie detale w odcieniach żółcieni, zieleni lub pomarańczu, które ożywiają przestrzeń, a przy tym budują ciekawy, indywidualny charakter.

Naturalne materiały a skandynawski salon

W salonie skandynawskim pojawiają się również inne kolory – są to odcienie naturalnych materiałów, które stanowią charakterystyczny element aranżacji w tym stylu.

Niezbędne jest wyposażenie z naturalnego drewna, najlepiej pokrytego tylko impregnatem. Sam odcień materiału oraz rysunek słojów stają się piękną dekoracją oraz ocieplają to nieco surowe wnętrze, nadając mu bardziej przytulnego charakteru, niezbędnego w każdym pokoju dziennym.

Innym naturalnym materiałem, który pięknie prezentuje się we wnętrzach skandynawskich, są elementy z kamienia. Można zastosować go jako okładzinę ścienną lub posadzkę. Nie stroni się także od detali w ramach wyposażenia wnętrz.

Stonowane kolory a funkcjonalność salonu w stylu skandynawskim

Spokojna kolorystyka aranżacji w stylu skandynawskim bywa bardzo korzystna, zwłaszcza w salonach i sypialniach. Dlaczego? Zastosowanie neutralnych, jasnych barw pozwala zbudować przestrzeń stonowaną i spójną wizualnie. Delikatne detale kolorystyczne ożywiają ją, nie prowadzą jednak do uzyskania efektu przeładowania lub zagracenia przestrzeni.

Taki skandynawski salon idealnie nadaje się zatem do odpoczynku, regeneracji sił. Nie ma w nim bowiem barw, które mogłyby rozpraszać lub utrudniać wyciszenie. Barwy charakterystyczne dla stylu skandynawskiego idealnie sprawdzają się zatem we wszystkich pomieszczeniach rekreacyjnych, zwłaszcza w salonie, ale też w sypialni lub jadalni. Pozwalają zbudować piękną, elegancką przestrzeń o przyjaznej atmosferze, która nie przytłacza i nie męczy.

Modny salon w stylu skandynawskim – idealne kolory do wypoczynku

Salon powinien być piękny i funkcjonalny. Na takie połączenie podstawowych cech pozwalają właśnie aranżacje w stylu skandynawskim, które wyróżniają się ponadczasową, uniwersalną prostotą. W takich wnętrzach wypoczynek jest naprawdę przyjemny i spokojny.

Warto też przeczytać

Dodaj komentarz