05.11.2021

Sterowanie oświetleniem – metody

Stworzenie dobrej i praktycznej instalacji oświetleniowej w domu jest niezmiernie ważne dla codziennego komfortu korzystania z poszczególnych pomieszczeń. Gdy już perfekcyjnie zaplanujemy przewody i rozmieszczenie wszystkich gniazd elektrycznych i punktów świetlnych, warto zastanowić się nad aspektem, jakim jest sterowanie oświetleniem. A jest tego naprawdę sporo. Dzięki nim da się zwiększyć wygodę zarządzania wszystkimi lampami w domu.

Sterowanie oświetleniem – dlaczego jest ważne?

Zarządzanie domowymi punktami świetlnymi to nie tylko kwestia wygody, choć najczęściej jest to pierwszy argument, który przychodzi do głowy wielu osobom. Dobór odpowiedniego sposobu sterowania pojedynczymi lub grupami punktów oświetleniowymi jest niezmiernie ważny dla zwiększenia funkcjonalności wnętrz.

Sterowanie oświetleniem ma także znaczenie dla jakości życia osób starszych oraz z ograniczoną możliwością poruszania się. Instalując nowoczesne rozwiązania, jesteśmy w stanie sprawić, że wykonywanie codziennych czynności, zaczyna być dla nich zdecydowanie prostsze i wygodniejsze.

Co jeszcze daje wybór właściwego rozwiązania, dopasowanego do trybu życia mieszkańców i specyfiki domu lub mieszkania? Przede wszystkim poprawiamy dzięki niemu bezpieczeństwo domowników oraz odwiedzających ich gości.

W jaki sposób? Odpowiednio dopasowane punkty oświetleniowe oraz system zarządzania nimi sprawiają, że można bez trudu przemieszczać się we wszystkich pomieszczeniach, bez obaw o nieprzyjemny w skutkach upadek.

Różne oblicza sterowania światłem w domu

Istnieje wiele, różnych typów zarządzania domowymi punktami świetlnymi. Zalicza się do nich rozwiązania:

• manualne,

• zdalne.

Każde z nich ma swoje odmiany, a także wiele właściwości, dzięki którym bez trudu znajduje się idealną opcję dla każdego domu.

Włączniki światła – standard w nowej odsłonie

Manualne sterowanie oświetleniem to oczywiście klasyczne i wszystkim dobrze znane włączniki. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie jest to jednolita grupa produktów.

Włączniki mają wiele odmian i wariantów. Modele różnią się między sobą pod względem wyglądu, funkcji oraz sposobu sterowania.

Projektanci dostrzegają bowiem, że zwykły włącznik powinien być wpisany w każdą aranżację wnętrz. Łatwo zatem znaleźć produkty klasyczne, retro lub ultra nowoczesne. Ramki do włączników wykonuje się z tworzyw sztucznych, metalu, szkła lub nawet drewna.

Nie zapominajmy także o tym, że w zależności od miejsca instalacji, należy wybrać nieco inny typ włącznika. W pomieszczeniach takich, jak kuchnia lub sypialnia można na przykład wybrać standardowe rozwiązania z jednym lub dwoma przyciskami. Na klatkach schodowych niezbędne okazują się włączniki krzyżowe do sterowania oświetleniem z różnych punktów schodów.

Oprócz tradycyjnych rozwiązań przyciskowych można wybrać nowoczesne panele dotykowe, tworzone z hartowanego szkła. Wielką popularnością cieszą się również ściemniacze, dzięki którym nie tylko udaje się włączać i wyłączać lampy, ale także regulować natężenie światła.

Sterowanie oświetleniem zdalne – piloty i… nie tylko

W ramach sterowania zdalnego znajdziemy jeszcze więcej mocno zróżnicowanych rozwiązań.

Do najpopularniejszych zaliczają się:

• piloty,

• aplikacje,

• czujniki,

• sterowanie głosem.

Piloty stosuje się od lat. Należą do rozwiązań prostych i wygodnych. Jeszcze kilka lat temu dominowały rozwiązania radiowe. Obecnie przede wszystkim stawia się na modele na podczerwień.

Dzięki pilotom można nie tylko uruchamiać lub wyłączać poszczególne lampy i całe ich zespoły. Jesteśmy w stanie kontrolować różne parametry oświetlenia, jak na przykład jego natężenie.

Jeszcze więcej opcji dają aplikacje. Zyskują coraz większą sympatię użytkowników i pozwalają zarządzać nie tylko oświetleniem, ale także innymi instalacjami w ramach systemu Smart House.

Aplikację ściąga się bezpośrednio na telefon. Dzięki temu panel do sterowania domowymi lampami mamy zawsze w zasięgu roku. Co ciekawe, taka opcja zarządzania sprawia, że regulujemy pracę lamp nawet wtedy, gdy fizycznie nie ma nas w domu.

W wielu budynkach zaczyna się obecnie wprowadzać też inne rozwiązania, wspierane przez nowoczesne technologie. Część z nich współdziała z aplikacjami i inteligentnym domem. Zalicza się do nich choćby czujniki ruchu oraz sterowanie komendami głosowymi. My pokazujemy lub mówimy systemowi, co ma dla nas zrobić, a on wykonuje nasze polecenia. Czy to nie jest nowoczesność i wielka wygoda?

Technologia i sterowanie oświetleniem – duet, który przynosi korzyści

Nowoczesne technologie coraz śmielej wkraczają do domowych twierdz. Ludzie widzą w nich sposób na poprawę komfortu życia i bezpieczeństwa we własnych czterech ścianach.

Opcji jest wiele – warto poznać wszystkie i podjąć świadomą decyzję, które rozwiązanie będzie dla nas najbardziej optymalne. Wśród nich ciekawą propozycją jest właśnie sterowanie oświetleniem.

Warto też przeczytać

Dodaj komentarz