10.08.2022

Szafa na zamówienie czy gotowy produkt?

Szafa na zamówienie czy gotowy produkt

Szafa to niezbędny element wyposażenia każdego mieszkania. Urządzają wnętrze, trzeba jednak zdecydować, czy lepszym wyborem będzie szafa na zamówienie, które idealnie wpisze się w konkretne potrzeby, czy może gotowy produkt dostępny od ręki w sklepie meblowym. Z łatwością znajdziemy zwolenników jednego i drugiego rozwiązania. Do której grupy należysz Ty?

Szafa może stanowić element wyposażenia wnętrz o różnym przeznaczeniu. Najczęściej spotkamy ją w sypialni oraz w garderobie. Jednak również dobrze można wyposażyć w nią wiatrołap, przedpokój, salon, a nawet piwnicę. Ze względu na gabaryty szafa może pomieścić sporo rzeczy, co jest nieocenione zwłaszcza w niedużych, pozbawionych strychu, piwnicy i garażu mieszkaniach. Jej rola nie ogranicza się wtedy do przechowywania ubrań, ale również wielu innych przedmiotów. Nadal jednak nie odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, czy lepszym wyborem będzie szafa na zamówienie, czy też taka, którą kupimy w sklepie meblowym.

Dlaczego wybieramy gotowe meble?

Wiele osób meblując mieszkanie, wybiera gotowe meble, które bez trudu można kupić w większości sklepów meblowych. Nie ulega wątpliwości, że takie podejście ma sporo zalet. Jedną z nich jest to, że meble dostępne są wtedy od ręki. Zainteresowani zakupem nie muszą czekać na ich wykonanie tygodniami, a niekiedy i miesiącami, z czym możemy się spotkać, jeśli zdecydujemy, że lepszą opcją jest szafa na zamówienie.

Wybierając gotową szafę, od razu widzimy, jaki produkt zyskujemy. Jeżeli natomiast decydujemy się na jej zamówienie, do ostatniej chwili nie możemy mieć pewności, że otrzymamy dokładnie taki mebel, o jaki nam chodziło.

Gotowe meble bardzo często kupuje się w większych zestawach. Dzięki temu szafa nie będzie odbiegać designem od biurka, łóżka i innych elementów wyposażenia. Takie rozwiązanie pozwala na budowanie spójnych pod względem stylistycznym wnętrz. Dość często spotykamy się z nim w pokoikach dziecięcych i młodzieżowych, gdy rodzice decydują się na zakup kompletu mebli od jednego producenta. Sporą wadą gotowej szafy może być jednak to, że zwykle ma znacznie mniejszą pojemność niż szafa na zamówienie. Jej zaletą jest natomiast przystępna cena, zwykle niższa od tej, z jaką będziemy mieć do czynienia, gdy złożymy zamówienie na produkt dokładnie dopasowany do naszych potrzeb

Jakie zalety ma szafa na zamówienie?

O tym, że atutów mebli wykonanych na zamówienie klienta jest sporo, nie trzeba chyba przekonywać. Tym, co przekonuje zwolenników tego rozwiązania, jest możliwość dopasowania mebli do konkretnego wnętrza. Dzięki temu szafa na zamówienie może dokładnie wypełnić wnękę, nie pozostawiając wolnego miejsca pomiędzy meblem a ścianą. To pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni i korzystnie wpływa na estetykę wnętrza.

Należy pamiętać, że dopasowane do potrzeb użytkownika mogą być nie tylko gabaryty mebla, ale również jego wnętrze. Dzięki temu w szafie pojawi się dokładnie tyle półek  i wieszaków, ile życzy sobie zamawiający. Poza tym można pomyśleć o dodatkowych udogodnieniach takich jak pantograf i zawiasy 180 stopni. Również kolorystykę i materiał można dostosować do konkretnych wymagań. Wadą jest jednak to, że szafa na zamówienie zazwyczaj kosztuje zdecydowanie więcej niż gotowy mebel, a na jej wykonanie trzeba czekać dłużej niż wtedy, gdy kupujemy szaf w sklepie meblowym.

Warto też przeczytać

Dodaj komentarz