10.08.2022

Taras – miejsce do zabawy dla dzieci

Wiele osób już na etapie budowy domu decyduje się na to, aby wznieść przy nim wygodny i praktyczny taras. W przyszłości będzie to miejsce dla wszystkich domowników, przeznaczone do przyjemnego odpoczynku, wspólnego spędzania czasu z rodziną oraz organizowania przyjęć w gronie bliższych i dalszych znajomych. Tarasy bywają różne – duże i małe. Od ich kształtu i wielkości zależy oczywiście ich funkcjonalność. Warto jednak wiedzieć, że bez względu na to, iloma metrami kwadratowymi powierzchni dysponujemy, to każdy taras można przekształcić w przyjazne dzieciom miejsce do zabawy. Jak to zrobić, żeby zapewnić bezpieczeństwo i wygodę maluchom? O tym opowiemy poniżej. Zapraszamy do lektury.

Taras – wielofunkcyjna przestrzeń przydomowa

Taras zalicza się do szczególnie lubianych części przydomowego terenu. Jest niezmiernie wygodny i praktyczny.

Najczęściej jest to strefa nieco zabudowana z zadaszeniem, łącząca dom z ogrodem. Staje się zatem swego rodzaju częścią przechodnią pomiędzy nimi. Dlatego tak wiele osób zaczyna wykorzystywać taras w roli letniego salonu. Dzięki temu ciężar codziennego funkcjonowania przenosi się z wnętrza czterech ścian na świeże powietrze.

Na tarasie można odpoczywać, spożywać rodzinne posiłki oraz spędzać czas z zaproszonymi gośćmi. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby zbudować na nim perfekcyjne miejsce do zabawy dla najmłodszych domowników.

Czego potrzebujemy, żeby stworzyć królestwo zabaw dla maluchów na tarasie? Czym musi wyróżniać się ta przestrzeń, żeby bez obaw pozwolić dzieciom na swobodne spędzanie w niej czasu przez wiele godzin?

Bezpieczeństwo – podstawa każdego miejsca zabaw

Zdecydowanie najważniejszych elementem, który powinien dokładnie rozważyć każdy rodzic i opiekun, jest oczywiście bezpieczeństwo. Przydomowe place zabaw, również te na tarasach, muszą być zorganizowane tak, żeby maluchom nie groziło na nich żadne niebezpieczeństwo.

Na co trzeba zwrócić uwagę? Przede wszystkim na samo otoczenie. W pobliżu kącika dla maluchów na tarasie nie powinno być żadnych ostrych przedmiotów. Warto zadbać o to, żeby podłoga w tej części zabudowania była wyłożona antypoślizgowym materiałem, co uchroni maluchy przed bolesnym upadkiem, gdy płytki lub drewno pokryją się wilgocią po ulewnych deszczach.

Nie bez znaczenia jest także usunięcie z tej przestrzeni wszelkich sprzętów i akcesoriów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla dzieci. Mowa oczywiście o rozmaitych ostrych narzędziach oraz o chemii ogrodniczej, często przechowywanej luzem lub w niewystarczająco zabezpieczonych szafkach oraz skrzyniach. Tego typu przedmioty muszą bezwzględnie znajdować się poza zasięgiem dzieci.

Warto również pomyśleć o kwestii stworzenia optymalnych warunków do zabawy. Jeśli taras jest zadaszony, maluchy mogą kontynuować zabawę nawet w deszczowe dni. Powinniśmy jednak przyjrzeć się temu, czy w poszczególnych momentach dnia promienie słoneczne nie przygrzewają zbyt mocno w przestrzeni, w której zlokalizowaliśmy miejsce do zabawy dla najmłodszych. Jeżeli bywa w niej gorąco, należy pomyśleć o zamontowaniu parasola, który zapewni dzieciom bezpieczny i przyjemny cień przez cały czas przebywania na tarasie.

Rodzaje wyposażenia na taras dla dzieci – co może się przydać?

Co może się przydać do zabawy dla dzieci na tarasie? Najpraktyczniejszym typem wyposażenia pozostają domki ogrodowe – przyjemne, wielofunkcyjne i zapewniające świetną zabawę nawet dla większego grona małych rozrabiaków.

Rodzaj domku można łatwo dopasować do wieku i zainteresowań malucha. Niektóre modele pozwalają na modułowe rozbudowywanie konstrukcji, która rośnie razem z dzieckiem, zapewniając mu coraz ciekawsze atrakcje.

Oprócz samych mini placów zabaw powinniśmy zadbać o niewielkie stoliki i krzesełka. Oczywiście dzieci chętnie korzystają z miejsca wypoczynku dla dorosłych, jednak własne meble to szansa na chwilę odpoczynku, zjedzenie posiłku lub dalszą zabawę w naprawdę komfortowych warunkach dla maluchów.

Taras – miejsce do świetnej zabawy

Taras stanowi idealną przestrzeń rekreacyjną, z której chętnie korzystają wszyscy domownicy. Dla najmłodszych trzeba nieco ją zmodyfikować i dopracować, aby w pełni spełniała ich oczekiwania oraz wpisywała się w restrykcyjne normy bezpieczeństwa.

Wówczas maluchy będą mogły swobodnie oddać się zabawie – oczywiście pod okiem rodziców, którzy również będą się relaksować i odpoczywać na tarasie.

Warto też przeczytać

Dodaj komentarz