10.08.2022

Taśma pakowa – dlaczego warto ją używać do pakowania paczek w e-commerce?

Taśma pakowa to artykuł powszechnie stosowany. Przydaje się w domach prywatnych lub zakładach pracy. Wręcz trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez niej w e-commerce. Dzięki niej można bowiem szybko i skutecznie zabezpieczyć paczki, które mają trafić w ręce zadowolonych klientów. Czym powinna wyróżniać się dobrej jakości taśma pakowa, nadająca się do pakowania wymagających przesyłek? Jakie rodzaje tego produktu można spotkać obecnie na rynku? Więcej na ten temat napiszemy poniżej. Zapraszamy do lektury.

Taśma pakowa – czym jest?

Istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie paczek na czas składowania i wysyłki. Taśma pakowa to rozwiązanie, które chętnie wykorzystuje się od lat jako dodatkową ochronę zawartości pudełek. To właśnie bowiem dzięki taśmie zmniejsza się ryzyko przypadkowego otwarcia pudełka, wzmacnia się konstrukcję paczki oraz zabezpiecza przed zabrudzeniem i zapyleniem włożoną do niej zawartość.

Z czego składa się taśma pakowa? Podstawowym jej elementem jest solidny podkład – najczęściej do jego produkcji wykorzystuje się folię lub pasek szarego papieru. Od jego długości zależy oczywiście długość samej taśmy.

Na rynku można znaleźć taśmy dłuższe i krótsze, różniące się między sobą też szerokością. Pojawiają się także rozmaite warianty barwne. Najpopularniejsza jest oczywiście taśma szara, choć coraz częściej można też spotkać warianty bezbarwne, czarne, białe lub kolorowe. Każdy rodzaj sprawdza się do innych typów opakowań o charakterze użytkowym lub dekoracyjnym.

Na podkładzie znajduje się klej, czyli najważniejszy element tego produktu pakowego. Dzięki niemu bowiem udaje się skutecznie zaklejać karton lub zabezpieczać brzegi pudełka.

Rodzaje taśmy pakowej ze względu na typ kleju

Od rodzaju i jakości kleju zależą właściwości całej taśmy. Występuje ona w trzech podstawowych wariantach. Można spotkać taśmy:

  • akrylowe,
  • hot-melt,
  • solvent.

Taśmy akrylowe zaliczają się do najczęściej występujących. Produkty tego typu wyróżnia atrakcyjna cena, choć ich jakość nie należy do najwyższych. Klej akrylowy można bowiem stosować wyłącznie w dodatnich temperaturach, na powierzchniach czystych i niezapylonych. Materiał pakowy nie jest też bardzo elastyczny i trwały.

Do produkcji taśm hot-melt wykorzystuje się klej z syntetycznego kauczuku, o zdecydowanie lepszych parametrach niż akryl. Produkty są trwałe, elastyczne i dobrze przylegają do różnych powierzchni, utrzymując się na nich przez długi czas w zmiennych warunkach. Pozwala to zabezpieczyć każdą paczkę przed szkodliwymi warunkami lub zniszczeniem mechanicznym.

Taśmy solvent produkuje się natomiast z kauczuku naturalnego. Wykazują najlepsze właściwości – są trwałe, elastyczne i bez trudu mogą być używane nawet w ujemnych temperaturach. Solvent wykazuje też odporność na wilgoć, przez co utrzymuje się na miejscu nawet w trudnych warunkach.

Ekologiczne taśmy pakowe

W ostatnich latach coraz więcej miejsca poświęca się na dbanie o środowisko naturalne. Dotyczy to również branży opakowań. Na czym to polega? Stosuje się choćby produkty, które później łatwo ulegają rozkładowi w środowisku naturalnym, bez emisji szkodliwych substancji. Stawia się też na materiały pakowe, które mogą być łatwo poddane recyklingowi.

Jakie zatem taśmy pakowe najlepiej kupować, by być bardziej eko? Najlepiej stawiać na produkty typu solvent z naturalnej żywicy. Ciekawą opcją są również taśmy pakowe, w których zamiast folii zastosowano podłoże z szarego papieru.

Taśma pakowa – nie tylko opakowanie

Nowoczesne taśmy pakowe bywają używane nie tylko jako produkt do zabezpieczania paczek. W sklepach e-commerce wykorzystuje się je również do promocji marki.

Bez trudu można bowiem teraz zamówić spersonalizowane materiały pakowe, w tym na przykład taśmy pakowe z nadrukowanym logotypem, hasłem reklamowym lub danymi teleadresowymi firmy. Dzięki temu każda paczka wygląda estetycznie oraz buduje pozytywne skojarzenia z firmą w oczach konsumentów.

Taśmy pakowe – materiały do rozmaitych zadań

Taśmy pakowe stosuje się jako materiał pakowy do zabezpieczania paczek oraz wzmacniania opakowań. Pozwala to skutecznie uchronić towary przed zniszczeniem. Jeśli dodatkowo postawi się na materiały wpisujące się w identyfikację wizualną firmy, zyskuje się dodatkowe narzędzia do wyprzedzenia rywali z branży w walce o zadowolonych klientów. Taśma pakowa to zatem produkt, który ma ogromne znaczenie w biznesie.

Warto też przeczytać

Dodaj komentarz