12.01.2022

Wiosenne porządki w domu – szybkie i przyjemne sprzątanie

Wiosenne porządki w domu czas zacząć! To ostatni dzwonek, by zdążyć przed świętami. Powitać wiosnę czystym, pachnącym i uporządkowanym domem. Do zrobienia jest naprawdę sporo, a każda czynność zajmuje niemało czasu. Trzeba również uwzględnić, że sprzątanie rzadko kiedy kojarzy się z przyjemnością.

Od czego zacząć? Jak sprzątać, by szybko uporać się z porządkowaniem przedświątecznym? Jakie urządzenia przychodzą nam z pomocą?

Wiosenne porządki w domu – najbardziej nielubiane czynności

Na początek warto przygotować listę wszystkich rzeczy do zrobienia. Mogą się na niej znaleźć nie tylko podstawowe czynności, jak mycie okien, ścieranie kurzy i odkurzanie. Niech lista zapełni się dawno odkładanymi obowiązkami. Niech znajdzie się w niej miejsce na zaległe naprawy, eliminowanie uciążliwych usterek, przeglądanie garderoby i pozbywanie się zbędnych rzeczy.

Lista przygotowana, co dalej? Wiosenne porządki w domu najlepiej zacząć od najmniej lubianych czynności. Gdy je zakończymy, skreślamy z listy i przechodzimy do następnego punktu. Tak jest łatwiej i szybciej. Kolejne zadania wydają się już mniej nieprzyjemne i podczas generalnych porządków nie ma ciągłego niezadowolenia, że przed nami jeszcze kilka czynności, których tak bardzo nie lubimy.

Ponadto najczęściej te znienawidzone etapy sprzątania dotyczą najbardziej czasochłonnych i uciążliwych zadań, np. mycia okien. Następne pochłaniają coraz mniej czasu. Szybciej widzimy efekty i humor od razu się poprawia.

Mierz siły na zamiary

Jak mówi przysłowie: mierz siły na zamiary. Warto zrobić podział, które zadania będą wykonywane przez kolejne dni. Próba zrobienia wszystkiego w krótkim czasie, nie ma racji bytu. Szybko się bowiem okaże, że braknie nam i sił, i czasu, a niewykonany plan będzie owocował sfrustrowaniem.

Wiosenne porządki w domu podzielmy na te najpilniejsze, najbardziej czasochłonne i te, które pochłoną najwięcej energii. Niech jeden dzień będzie przeznaczony na jedno ciężkie i nielubiane zadanie, a pozostałe znacznie lżejsze, pozwalające na szybkie wykonanie, tym bardziej gdy sprząta się w pojedynkę.

W takim systemie sprzątania zmęczenie nie będzie aż tak bardzo odczuwane, za to kolejno wykreślane z listy zadania zaczną dość szybko ubywać.

Przydatne sprzęty i urządzenia

W domu jest wiele miejsc, w które trudno dotrzeć bez specjalnych urządzeń bądź artykułów. Przed planowanymi wiosennymi porządkami warto poszukać drobiazgów, które znacząco ułatwiają wykonywanie niektórych zadań. Na rynku można znaleźć wyprofilowane szczotki do czyszczenia żaluzji; te, które łatwo dotrą w trudno dostępne miejsca. Do tego środki czystości przeznaczone do najtrudniejszych i najbardziej uporczywych zabrudzeń. Jeśli z nich skorzystamy, sprzątanie uczynimy przyjemniejszym.

Wiosenne porządki w domu to konieczność. Nie muszą być one jednak tak uciążliwe jak do tej pory. Wystarczy dobry plan działania, lista zadań i kilka niedrogich akcesoriów, aby w czystym i lśniącym domu przywitać wiosnę.

Warto też przeczytać

Dodaj komentarz